Početna strana > Hronika > Ivo de Bur: Posle Samita o klimi potrebna međusobna saradnja
Hronika

Ivo de Bur: Posle Samita o klimi potrebna međusobna saradnja

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 24. decembar 2009.

AMSTERDAM – Predsednik sekretarijata UN za klimatske promene Ivo de Bur rekao je da uprkos tome što se nedavno završeni samit o klimi u Kopenhagenu nije pokazao kao uspešan, zemlje ne treba da krive jedna drugu već da prionu na posao da bi sledeće godine potpisale bolji sporazum.

„Ne mislim da ćemo dobiti išta od toga da države međusobno upiru prstom jedne u drugu. Iste te zemlje treba sledeće godine da sednu zajedno za pregovarački sto, a bilo bi bolje da to učine u dobroj atmosferi i bez uzajamnog optuživanja”, ocenio je De Bur u intervjuu za agenciju AP.

De Bur je dodao da mogu proći meseci pre nego što siromašne zemlje počnu da dobijaju milijade dolara hitne pomoći kako bi što lakše prebrodile posledice klimatskih promena i počele da kontrolišu sopstvenu emisiju štetnih gasova.

Ključni element sporazuma potpisanog u Kopenhagenu je upravo odluka da se za borbu protiv klimatskih promena u naredne tri godine izdvoji 30 milijardi dolara, a do 2020. bi ta cifra skočila na 100 milijardi dolara godišnje.

Taj sporazum je postignut uz saglasnost američkog predsednika Baraka Obama i lidera Kine i ostalih zemalja u razvoju.

Međutim, svetski lideri nisu postigli jasan dogovor o tome na koji način će biti raspoređen novac u naredne tri godine, niti kako će se obezbediti 100 milijardi dolara godišnje do 2020. Jedino što su precizirali je da će novac biti pribavljen pre iz „novih i dodatnih izvora” nego iz postojećih humanitarnih paketa.

De Bur je istakao da se „finansiranje neće isplatiti dokle god se ne odluči na koji način će novac biti raspoređen” i da to neće biti odlučeno do nove runde pregovora pod pokroviteljstvom UN, koja je dogovorena za sledeći jun.

Na dvonedeljnoj klimatskoj konferenciji u Kopenhagenu manje od 30 zemalja usaglasilo je završnu deklaraciju, koju su sve sem pet zemalja „primile na znanje”.

De Bur je ocenio da je problem bio upravo u tome što je deklaraciju usaglasilo „u poslednji čas premalo zemalja”, kao i da nije ostavljeno dovoljno vremena drugima da odluče hoće li se priključiti ili ne.

Tokom konferencije u Kopenhagenu održano je i nekoliko neformalnih sastanaka pojedinih zemalja, za koje je De Bur rekao da su bili značajni, „ali pouka iz Kopenhagena je da na kraju dana sve treba da se vrati za formalni pregovarački sto gde sve zemlje mogu da utiču na krajnji ishod”.

(Beta-Ekotopia/AP)